Diskuse

Přístroje s využitím GPS

Martin | 06.12.2016

Jsem pro zákaz GPS, není to dobová technologie a je těžko kontrolovatelné, čím vším tyto přístroje/aplikace mohou posádce v soutěži pomoci oproti klasickým mechanickým.
Vždycky jsme jezdili na denní počítadlo, sice se nám párkrát seklo, ale to k tomu patří, aspoň máme na co vzpomínat :) Používali jsme stopky na starém smartphonu, který umí i přijímat GPS, ale žádnou aplikaci, co by nám mohla pomoct, jsem tam neměl. A taky se nám povedlo stopky nechtě vynulovat, tak jsem radši pořídil tlačítkové, takže se můžeme s čistým svědomím těšit na další ročník soutěže :)

Přístroje s využitím GPS

Vláďa | 02.12.2016

Když jsme do seriálu vstupovali my, tak jsme na první soutěž vezli stopky, kalkulačku, blok, tužku, montážní lampu a jeli na denní počítadlo. Největší a jedinou změnou prošlo osvětlení v kabině - pořídili jsme lampičku spolujezdce. Krásně to vystihl Karel a za nás také jednoznačně "mechanické měření" (denní počítadlo, mechanický nebo digitální tripmaster s čidlem, kdekoliv na rotující části, tzn. i levnější náhražka - cyklocomputer a pokud někdo zvládne, tak třeba i blikající žárovka či dioda :-D). Už v názvu seriálu je Historic a s tím by to také mělo korespondovat. Tedy ani my nikdy nepřemýšleli o jiném způsobu měření. Proč také, když již máme zajetý a funkční způsob, který je naprosto dostačující a všechny chyby, kterých jsme se doposud dopustili, pramenili pouze z komunikace posádky. Nicméně občas se účastní i hodnotné vozy nebo vozy půjčené a pro jejich posádky je aplikace v chytrém telefonu nejjednodušší řešení. Tož páni pořadatelé, držíme pěsti ve Vaší organizační činnosti a těšíme se brzy na viděnou.

Přístroje s využitím GPS

Kosák | 29.11.2016

Ahoj přátelé. Asi není žádné tajemství, že jsem tu aplikaci v mobilu běžně využíval. Vždy jsem to na startu nebo v průběhu soutěže hlasitě přiznal a upřímně řečeno mne ani nenapadlo to nějak tajit. Ono totiž čistě věcně vzato nebylo proč. V propozicích se praví, cituji: Zjištěné použití elektronických navigačních přístrojů se trestá vyloučením ze soutěže! . Aplikace Tripmaster nebo Rally Computer neobsahuje navigační prvky. Ale to je jedno. Stejně jednoduše, jako jsem tady napsal, že jsem tuto aplikaci využíval, ji zase vypnu. Kamarádi, kteří mne znají mohou potvrdit, že pokud to řeknu, také to udělám a pojedu "klasiku". Samozřejmě vím, že jsem nebyl jediným uživatelem téhle legrace a také vím, že mnohé přístroje klasického vzhledu žádný drátek ani náhon nemají a za jejich klasickými panely vytrvale čmuchá přijímač GPS. Takže pokud se rozhodne, že pomoc GPS není legální, stejně to bude na každém z nás, zda bude hrát poctivě nebo ne. Pokud bude otevřena kategorie s GPS, možná bych jí i jel. Hezký den od Kosáka :-D .

Re: Přístroje s využitím GPS

Aleš | 29.11.2016

Ano, někteří z Vás rovnou přišli, že mají Tripmaster v mobilu, protože ho mají i další posádky... Věřím, že to pro většinu uživatelů má naprosto stejný efekt, jako kdyby měli klasický tripmaster od náhonu tachometru, ale nemusí zbytečně zasahovat do vozidla.
Fakt je ale ten, že to je prostě "poháněné shora" a dobově to s těma autama trošku nekoresponduje. Nehledě na to, že to umožňuje přesné zobrazení průměrné rychlosti a kdo ví, čeho dalšího. Osobně si nemyslím, že by to některá z posádek nějak využívala, ale využít to zkrátka jde.
Celé jsme to začali řešit hlavně proto, že se jako pořadatel nechci dočkat toho, že za mnou někdo přijde, že xy na bedně jede na GPS a oni ne. A že ten na bedně by měl být vlastně vyloučen, a tím bych byl na tý bedně já....

Re: Re: Přístroje s využitím GPS

Kosák | 30.11.2016

Dobře, pokud tedy nebude vypsána kategorie bez GPS, klidně to vypnu. Ovšem psal jsem i o klasických tripmasterech, např. Terratrip, které jedou na GPS. Na 1. pohled je nepoznáš od těch s náhonem. Vyrábějí se kvůli možnosti přehazování z auta do auta, bez nutnosti zavádění náhonu a kalibrace. Jak vyselektuješ tyhle?

Re: Re: Re: Přístroje s využitím GPS

Aleš | 30.11.2016

To je otázka... na jednu stranu jsou GPS, takže vlastně zakázané. Na druhou stranu, pokud to umí pouze zobrazovat vzdálenost, tak jako můj historický Terratrip, tak to nic navíc nikomu nepřinese. Jenže vyznej se v tom, co která ta mašinka vlastně dokáže. Stačí se podívat na Speedpro, a to je určitě na trhu nabídka daleko vyšší. Jen rozeznat co je GPS a co ne, když to na některých není ani napsáno. A když si tam přečteš, že se k většině, kromě těch nejlevnějších, dá pořídit další displej na zobrazování dalších údajů....

Re: Re: Re: Re: Přístroje s využitím GPS

Kosák | 30.11.2016

No právě! V tu chvíli totiž teoreticky ti druzí mohu říct, že jedou aplikaci bez těch podpůrných funkcí - což samozřejmě jde - a jsme tam, kde jsme byli. Takže buďto se to plošně zakáže a bude to o lidech, a nebo se to plošně povolí a pak bych v tom, alespoň dle místních komentářů taky neviděl problém, protože tak jak se tady pár diskutujících vyjádřilo, vlastně žádný rozdíl v tom nevidí. Počítadlo je počítadlo a jestli počítá na displeji nebo na kolečkách v budíku je vcelku jedno. Nijak se za ty telefonní aplikace nebiju, ale znovu musím říct ( napsat ), že tam žádná navigační funkce není. Pouze - a to se dá vypnout - ukazatel jízdního průměru. No vidíte a já jsem ho měl a skončil jsem kdoví kde za klasikama. Pak tady taky někdo psal, že některá auta ten ukazatel km nemají vůbec.... tak co s nimi? Takže ono to tak černobílé není. Nebo možná je. Jak se to vezme.

Re: Re: Re: Re: Re: Přístroje s využitím GPS

Karel | 01.12.2016

Z mého pohledu jako soutěžícího je při našich jízdních průměrech a při správně nastavené komunikaci mezi jezdcem a spolujezdcem naprosto dostačujícím mechanismem k určení vzdálenosti mezi body v itineráři denní počítadlo na tachometru.
Mechanický tripmaster je věc, která orientaci mezi těmito body usnadňuje (spolujezdec má lepší přehled o ujeté vzdálenosti), zároveň je tu však i ono zmiňované riziko poškození při zásahu do mechanismu náhonu tachometru.
Aplikace Tripmaster krmená GPS signálem jako samotný tripmaster sice poskytuje tu samou službu jako tripmaster mechanický, ale navíc má "bonusy" v podobě ukazatele celkové ujeté vzdálenosti, jízdního průměru a několik dalších, pro účely soutěží seriálu nepotřebných. A právě díky těmto "bonusům" jsou pak posádky s nimi startující ve výhodě proti ostatním, a troufám si říct, že navigátor se v této chvíli proměňuje pouze v mačkače stopek... Obdobně je tomu u GPS tripmasterů a jejich případných doplňků.
Já osobně jsem měl možnost ať již v soutěžích seriálu, při najíždění jejich trati či na Revivalech všechny tři uvedené možnosti. A pro soutěže seriálu mi přijde použití přístrojů využívající GPS signál zbytečné, jedině snad má-li posádka nedůvěru ve schopnosti své nebo svého vozidla. Je to samozřejmě mnohem pohodlnější, nemusím například počítat s odchylkou tachometru, oba členové posádky mají lepší přehled o ujeté vzdálenosti a aktuální rychlosti.
Z výše uvedených důvodů bych byl pro absolutní zákaz použití těchto přístrojů.
Na druhé straně se musím na tuto problematiku podívat očima pořadatele a nalézám několik důvodů pro povolení GPS přístrojů a vypsání kategorie Klasik. Za prvé je to možný úbytek posádek při striktním zákazu GPS, jeho následné kontrole a případném postihu v podobě vyloučení . Za druhé pak i snažší kontrola posádek, které by se do kategorie Klasik přihlásily.
Ať hlasování dopadne jakkoliv budu se těšit na viděnou na soutěžích příštího ročníku. :-)

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Přístroje s využitím GPS

Kosák | 01.12.2016

Přátelé. V souvislosti s těmi GPS tripmastery dávám k dobru ještě jednu "telefonní" alternativu. Jmenuje se GPS distance a je určená primárně pro běžce. Ale fakt nedělá nic jiného, než měří metry a umí vynulovat ODO. ( dílčí vzdálenost ) Povolení tohoto by řešilo legalizaci GPS tripmasterů i problém vozů s nefunkčními nebo žádnými mechanickými počítadly. Ruku nasrdce. Když bude někdo chtít podvádět, bude podvádět a musí si to srovnat sám se sebou. Jestli ho takový úspěch baví.

Přístroje s využitím GPS

Radek | 11.01.2017

souhlasím

<< 2 | 3 | 4 | 5 | 6 >>

Přidat nový příspěvek